محمد جهانشاهی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ محمد جهانشاهی
آرشیو وبلاگ
      مقالات دانشجویی، دانش آموزی و ..... ()
آستان قدس رضوی نویسنده: محمد جهانشاهی - شنبه ٧ آبان ،۱۳٩٠

بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع)، دروازه‌ای است که به روی حقیقت گشوده شده است. این بارگاه ملکوتی پناهگاهی است برای هر کس که با راز و نیاز به سویش می‌شتابد و علی بن موسی الرضا(ع) هم آغوش رحمتش را به سوی مشتاقانش گشوده است و با عطر حضورش در دیار توس، روح زائران و مجاورانش را نوازش می‌دهد.
این حضور آسمانی باعث شده که مشهد نه یک شهر عادی باشد و نه مانند بقیه شهرهای بزرگ. مشهد شهری است که مقام معظم رهبری آن را «مطاف کروبیان و محبط فرشتگان» می‌داند.
اما میهمان و میزبان چنین گوهر آسمانی بودن کار ساده‌ای نیست و پذیرفتن مسئولیت، ایجاد فضایی در خور منزلت این امام همام امری خطیر است و به حتم شما نیز تصدیق می‌کنید که مجموعه آستان قدس رضوی به عنوان متولی این امر خطیر هر آنچه در چنته داشته را پیشکش کرده است.


آستان قدس رضوی تمام هم و غم خود را معطوف کرده است که خدمات مورد نیاز زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) را با اتکا بر نذورات و اوقاف زائران حرم رضوی تأمین کند، تا مشتاقان حضرت با فراق بال، از معنویت این قطعه از بهشت فیض ببرند.
نوسازی و بازسازی حریم مقدس حرم، راهنماهای زائر، موزه‌ها، مراکز اقامتی، کتابخانه‌ها، روزنامه‌ها، دانشگاه و مدارس، مراکز بیمارستانی و درمانی، محصولات غذایی بهداشتی، چیزهایی است که در یک نگاه اجمالی، از خدمات آستان قدس رضوی به چشم می‌آید. خدمات فراوان دیگری از جمله اطعام ایتام، فعالیت‌های فرهنگی با نیت نزدیک‌کردن قلوب شیعیان جهان اسلام با محوریت بارگاه منور رضوی و فعالیت‌های اقتصادی فراوانی که در راستای توسعه و سربلندی انقلاب و میهن انجام می‌شود و سود و ثمره آن در جهت حفظ و احیا و ارتقای فرهنگ رضوی صرف می‌شود.
این مجموعه علاوه بر خدمات فراگیر فرهنگی که به همت پانزده مؤسسه و بنیاد فرهنگی و اجتماعی، زیر نظر شورای عالی فرهنگی ارائه می‌کند، وظیفه خود می‌داند که براساس نیات واقفان و نیازهای جامعه و به ویژه زائران مرقد منور رضوی از طریق شش معاونت و یک سازمان اقتصادی با سرپرستی بیش از 50 شرکت اقتصادی در راه حفظ فرهنگ رضوی گام‌های مثبت و محکمی را بردارد، به این امید که روزی گفتار و رفتار همه شیعیان برپایه فرهنگ اصیل رضوی شکل بگیرد.

آستان قدس شاهچراغ

 مــــــعرفی زنــــدگانی، فضایل، کـــــــرامات، شخـــصیت ممتاز و برجــــسته حضـــــرت سید السادات الاعاظـــم احمد بن موسی الکاظم شاهچراغ (ع) و حضرت سید میر محمد (ع) در سطح جامعه داخل و خارج از کشور از رسالت های مهم پایگاه اطلاع رسانی(سایت) آستان مقدس احمدی و محمدی است .

کتابـــــــخانه، موزه، حرم مطهر شامل ایوانها، رواق ها، گنبد و بارگاه، تصاویر زیبا از حـــــــترم مطــــــــهر حضــــــــرت سید میر محمد (ع)، آرامگاه شهید دستغیب و سومین حرم اهل بیت عصمت وطهارت(ع) در ایـــــران اسلامی (دیدگاه ها و نظریات)، تولیت آستان مقدس، گالری فیلم و عکس و ... از بخش های پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس است. کاربران گرامی می توانند از طریق  سایت www.shahecheragh.ir  قسمتهای ذکر شده فوق را مشاهده و پیگیری کنند .

این پایگاه در ضلع شرقی آستان مقدس، مجموعه فرهنگی متصل به جامع عتیق قرار دارد .

استان مقدس امام زاده عبداله امل

نوع اثر : سیاحتی ، زیارتی
 دوره تاریخی ساخت و بوجود آمدن یا ... :   ساختمان اصلی امامزاده در سال 1343 شمسی به وسیله سازمان اوقاف تخریب گردید و بنای نوساز و با عظمت کنونی به جای آن ساخته شد

وضعیت امکانات و تسهیلات تفریحی . گردشگری . حمل و نقل . اسکان و ... :  زائر سراها و پنج در اتاق برای مدیران ومسئولان، سالن بزرگ غذاخوری ، بانک اعتبارات تعاونی ، دکانهای متعدد وبناهای دیگر برای آسایش  وراحتی زائران ساخته شده است

توضیح مختصری در خصوص معرفی مکان : مسیر بقعه را که پیش می‌گیری نخستین چیزی که به چشم می‌خورد درختهای سر به فلک کشیده هستند که منظم و یک دست در کنار یکدیگر ایستاده و شما را به سوی بقعه هدایت می‌کنند.

زیبایی طبیعت در این منطقه از آمل چنان شگفت آور است که نمی‌فهمی چه زمانی به بقعه رسیدی. حال و هوای درون مقبره نیز وصف ناپذیر است. باید به چشم دید و با دل احساس کرد . توصیف این حال و هوای معنوی تقرببا غیر ممکن است. در صحن بنای امامزاده ضریحی است از طلا و نقره به طول 463 سانتی متر و غرض 375 سانتی متر و ارتفاع 275 سانتی متر که به وسیله هنرمندان ماهر اصفهانی ساخته شده است. از آثار قدیمی آستانه امامزاده عبدالله حوض شفا و مرقد بی بی فاطمه و سقاخانه آن است که به وسیله سازمان اوقاف تجدید بنا شده است.

آب و هوا :  آب و هوایی معتدل کوهستانی بسیار لطیف دارد.

آدرس : مازندران – آمل – جاده هراز -  12 کیلومتری جنوب غربی آمل، در روستای اسکو محله‌ قرار دارد.

فاصله تا مرکز استان :  فاصله 90 کیلومتر.

نوع راه ارتباطی : زمینی – زیباترین و قشنگترین جاده ها و راهها که انسان را مجذوب خود میکند.

میانگین تعداد بازدید کنندگان از این مکان در سال : سالانه بعلت زیارت آستانه امامزاده و طبیعت زیبای این منطقه  و تفرجگاه و اسکانهای بیشمار در این مکان مسافران زیادی از شهر و دیار دور و نزدیک به این منطقه سفر میکنند.

دیگر امکانات تفریحی و رفاهی جهت گردشگری : دور تا دور بقعه را مغازه‌های فروش سوغاتی که شبیه تمامی بازارهای مراکز زیارتی هستند فراگرفته‌ و دارای درمانگاه . آب شرب . رستوران و مغازهای بسیار ی برای رفاه حال زائران و مسافران میباشد و علاوه بر زائر سراها و پنج در اتاق برای مدیران ومسئولان، سالن بزرگ غذاخوری ، بانک اعتبارات تعاونی ، دکانهای متعدد وبناهای دیگر برای آسایش  وراحتی زائران ساخته شده است .

آستان مقدس حضرت فاطمه

معمارى بارگاه نورانى حضرت فاطمه معصومه (س) به نیمهٔ دوم سدهٔ دوم هـ.ق باز مى‌گردد. به استناد کتب تاریخی، این بنا همچنان پا برجا بود تا این که در میانه سدهٔ پنجم هـ.ق (۴۲۹-۴۶۵ هـ.ق) توسط امیرابوالفضل عراقى از رجال دورهٔ طغرل اول سلجوقى تجدید بنا شد. با آغاز سده دهم هـ.ق و شروع فرمانروایى سلسلهٔ صفوی، آستانه قم بیشتر مورد توجه قرار گرفت. در عصر قاجار، فتحعلى‌شاه به قم و آستانه مقدسه توجهى خاص مبذول داشت، چنان که تزیینات کنونى به همراه رواق‌ها و بیوتات فعلى اغلب متعلق به آن عهد است.

در سال ۹۲۵ هـ.ق همین گنبد به همت شاه بیگى بیگم دختر شاه‌اسماعیل، تجدید بنا و سطح خارجى گنبد با کاشى‌هاى معرق آراسته گردید و ایوان رفیع با دو مناره در صحن عتیق ساخته شد. در سال ۱۲۱۸ هـ.ق هم‌زمان با سلطنت فتحعلى‌شاه، گنبد مطهر با خشت‌هاى طلایى تزیین شد که تا سال ۱۳۷۹ شمسى باقى ماند.

در سال ۱۳۸۰ به علت تخریب وضع ظاهرى گنبد و براى جلوگیرى از وارد شدن صدمات دیگر به ساختمان گنبد به همت تولیت آستانه مقدسه حضرت آیت‌الله مسعودى خمینی، اقدام به بازسازى و تعمیرات اساسى گنبد حرم مطهر شد و به این جهت خشت‌هاى طلایى سابق جمع‌آورى شد. این گسترده در حال حاضر با هزینه‌اى بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال در حال انجام است.

مرقد مطهر حضرت (س)

در سال ۶۰۵ هـ.ق امیر مظفر احمد بن اسماعیل بزرگ خاندان آل‌مظفر، بزرگ‌ترین استاد کاشى‌ساز آن زمان محمد بن ابى طاهر کاشى قمی را به کار ساخت و پرداخت کاشى‌هاى متنوع مرقد واداشت. او به مدت ۸ سال به این کار مشغول بود تا سرانجام در سال ۶۱۳ هـ.ق کاشى‌هاى مرقد آماده و کار گذاشته شد. اخیراً در سال ۱۳۷۷ شمسی، مرقد مطهر به شکل جدیدى که آمیخته‌اى از کاشى و سنگ است، تجدید بنا شد و همچنین دیواره‌هاى داخلى با سنگ مرمر سبز آراسته گردید.

ضریح مطهر

در سال ۹۶۵ هـ.ق به دستور شاه تهماسب صفوی، در چهار طرف مرقد، ضریح آجرى آراسته به کاشى‌هاى هفت رنگ و کتیبه‌هاى معرق بنا شد که در اطراف آن منافذى باز وجود داشت تا هم مرقد دیده شود و هم زائران نذورات خود را داخل ضریح بریزند.

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر تکنیکهای نوین مشتری مداری در بانکها انجام انواع پروژه های دانشجویی عمران، معماری و نقشه کشی نقش رسانه ها و چالش برای دین وجوب جهاد دفاعى‏در قرآن ورشکستگی بانکها باران های اسیدی اهمیت کار در اسلام اهداف آموزش و پرورش پرتو گاما چیست ؟ عصمت پیامبران
کلمات کلیدی وبلاگ علمی (۳۳) مذهبی (۱٤) ورزشی (۱٤) معماری (۱۱) مدیریت (۸) اجتماعی (٦) ادبیات فارسی (٦) زندگی نامه (٦) بهداشتی (٥) اقتصادی (٥) تاریخی (٥) روانشناسی (٥) کامپیوتر (٤) اطلاعات عمومی (٤) گردشگری (٤) انقلاب اسلامی (٤) اموزشی (۳) فرهنگ اسلامی (۳) حسابداری (۳) حقوق (۳) خانواده (٢) سیاسی (٢) پزشکی (٢) کارآفرینی (٢) فناوری اطلاعات (٢) تاریخ اسلام (٢) تاریخ هنر (٢) هدفمندکردن یارانه ها (۱) استراتژیک سیاسی (۱) شهدای هسته ای (۱) مدیریت دولتی (۱) جغرافیا (۱) شهرسازی (۱) طلاق (۱) دوپینگ (۱) آبزیان (۱) امنیتی (۱) شیمی (۱) دانشجویی (۱) نساجی (۱) اتومبیل (۱) جنگ (۱)
دوستان من فروشگاه اينترنتي كاسپين كالا فروشگاه مركز كالا تبليغات رايگان درج آگهی رایگان آريا قائن با جوانان ايراني كشتي از ديد فني فروشگاه اشياء كلكسيوني وبسايت تفريحي